четвер, 3 жовтня 2024 р.

Польща. Домініканський монастир та костел Святого Станіслава у Любліні

 

   Маленька вуличка Домініканська за 100 метрів приведе до монастирського комплексу домініканців. Вперше отці-домініканці зафіксовані в Любліні у 1253 році. Побудований костел у 1342 році на кошти польського короля Казимира ІІІ Великого, на місці деревяного храму Святого Хреста. Він був призначений для домініканських ченців, що оселилися у Любліні впродовж  ХІІІ ст. 

 Костел Святого Станіслава

   Монастир поставав поступово: у 1342 році побудовано східне крило, перебудовано наприкінці ХVІ ст., решту крил збудовано у 1635 – 1670 рр. Історія костелу повязана з реліквією Святого Хреста, яка знаходилась там від початку ХV ст.,  перевезена з Києва, яку було украдено в 1991 році. 

   Отже, нинішній костел і монастир Святого Станіслава виникли послідовно від ХІІІ до ХVІІ ст.  Починаючи від ХІІІ ст. костел є постійним місцем перебування домініканців. У 1569 році після підписання Люблінської унії, в його стінах, на знак подяки було відправлено службу Божу, в якій брав участь польський король Сигізмунд ІІ Август. Велика пожежа 1575 року завдала великої шкоди святині. Реставрація на початку ХVІІ ст. була заснована на проєкті архітектора Рудольфа Негроні і передбачало будівництво нових склепінних дахів та ренесансного фасаду. 

   Монастирський комплекс є одним з найцінніших памятників Любліна. Сьогодні в костелі знаходиться інша частка реліквії Древа Святого Хреста. З давнього середньовічного костелу залишився до наших днів зруб мурів, перебудований у ХVІІ ст. У ХVІІ і ХVІІІ ст. святиню оточено одинадцятьма каплицями, серед яких найбільший інтерес представляє барочна каплиця Тишкевичів або Святого Хреста. Каплиця була збудована у 1645 – 1658 рр. Купол каплиці покритий фресками, що зображують страшний суд.  

   У костел Святого Станіслава вхід вільний, кожен може зайти помолитись, відпочити душею. Поруч біля входу стоїть макет цієї будівлі.

 Макет костелу Святого Станіслава

   У костелі знаходяться численні вівтарі ХVІІ і ХVІІІ ст.,  також образи, в т.ч. з майстерні  Томаша Долабеллі. У каплиці на закінченні північної нави знаходиться картина Богоматері Трибунальської, відомої  ще як Матері Божого Догляду. 

 Головний вівтар

   Можна припустити, що нові будинки поглинали старіші об’єкти: ораторій Святого Хреста (на місці презбітерія) і вежу, у якій знайшов притулок мазовецький князь Конрад ІІ під час битви за Люблін. Костел має риси, характерні для, так званого, люблінського ренесансу. Це стосується, зокрема, оздоблення верхівки фасаду та склепінь.


   Тринавовий домініканський костел має видовжений презбітерій, висота і ширина якого є такими самими як головна нава. Південна нава закінчується квадратною каплицею Фірлеїв, яка на загальному тлі виділяється величенькою банею з декоративним ліхтарем. Північна ж нава закінчується каплицею Покрови Божої Матері, а розташована за презбітерієм каплиця Тишкевичів виконує роль ораторію.


   Всередині храму варто звернути увагу на головний вівтар, виконаний у 1794 році, який відділяє наву від ораторію. Деякі вівтарні скульптури, а також два амвони, розміщені симетрично поряд з презбітерієм, що походять з 60-х років ХVІІІ ст., приписуються Себастьяну Зейселю. У бічних навах на стінах можна побачити чудові картини на домініканську тематику, зокрема, зображення чуда повязаного зі спробою крадіжки реліквії Святого Хреста, вчиненої Гданським купцем Генрихом у 1434 році. Подія зображена на тлі панорами Любліна з половини ХVІІ ст.


   В костелі Святого Станіслава від давніх часів зберігалася реліквія – одна з найбільших у світі частин Хреста Господнього. З присутністю цієї реліквії повязано багато дивовижних та чудових подій. Одна з легенд розповідає,  як хресна хода з хрестом-релікварієм врятувала місто від трагічної пожежі 1719 року. На жаль, ці реліквії, що знаходилися у храмі протягом століть, були викрадені у 1991 році.



   Люблінська пожежа спалахнула 2 червня 1719 року від удару блискавки в солом’яну стріху одного з будинків єврейського району в Любліні, попід міськими мурами. Полумя огорнуло більшу частину Любліна. У найдраматичніший момент вуличками міста рушила процесія домініканців з реліквією Дерева Святого Хреста. Судячи з усього, сталося чудо. Незважаючи на спеку, раптом зібралися хмари і почався великий дощ, який допоміг приборкати стихію.




   Зараз в Домініканському костелі в Любліні можна побачити картину «Пожежа в Любліні в 1719 році». Це полотно анонімного цехового живописця. 1954 року картина пройшла ретельну реставрацію за кошти тодішнього Міністерства культури і мистецтва ПНР. Цю повністю перемальовану в ХІХ ст. картину зі серйозними пошкодженнями було почищено і відтворено на новому полотні у Державній майстерні реконструкції памяток живопису, що у Варшаві.

   «Пожежа» - це зображення, яке відоме в повсякчасних численних репродукціях і ввійшло в колективну пам'ять як одна із своєрідних ікон міста, хоча його тільки раз розлого і професійно описали (після реставрації) художниця Марія Ортвайн і мистецтвознавець Генрих Гаварецький у спільній статті 1954 року.

   Картина нетипова і велика також і у фізичному плані: ширина її основи становить 385 см, а висота у найвищому місці – 325 см, причому прямокутник нижньої частини переходить угорі у півколо. Картину створено, ймовірно, у другій половині ХVІІІ ст.

Картина «Пожежа в Любліні в 1719 році»

   У костелі є й інші цікаві картини.


А також скульптури. 


   Будівля монастиря знаходиться на південь від базиліки. Після придушення і вигнання ченців у 80-ті роки ХІХ ст., у монастирі були розташовані казарми. Монастир планували відреставрувати у 30-ті роки ХХ ст., але після початку війни ідея зникла. У 1945 році більшість монастиря зайняв ляльковий театр ім. Андерсена. У повоєнні роки почалася масштабна реставрація як будівлі монастиря, так і базиліки. У червні 1967 року Домініканський костел отримав від Папи Павла VІ звання Малої базиліки.

   Архітектурний ансамбль є гордістю Любліна, а також однією з основних туристичних визначних памяток міста. 

-          А ви відвідували Домініканський костел у Любліні?

-          Чи вдалось побувати на території монастиря?

-          Які ще культові споруди вам довелось побачити у місті?

НАПИШІТЬ СВІЙ КОМЕНТАР






 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Польща. Краківське передмістя та Литовська площа у Любліні

    Прогулявшись Старим містом Любліна і вийшовши через Краківські ворота, прогулянку можна продовжити  і насолодитись не менш цікавими місц...